Ziua Minorităților Naționale sărbătorită la Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti”

Anul acesta, Departamentul pentru Relații Interetnice în colaborare cu Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” din București au sărbătorit Ziua minorităţilor naţionale printr-un eveniment cultural la care au participat minoritățile naționale din România.

Ziua de 17 decembrie a transformat Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” din București într-o scenă pe care au performat ansamblurile artistice ale etniilor care trăiesc alături de majoritatea română pe teritoriul țării noastre.

Au adresat mesajele lor cu acest prilej, doamna Conf. Dr. Paulina Popoiu, manager al Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti”, domnul Dincer Geafer, subsecretar de stat în cadrul Departamentului pentru Relații Interetnice, domnul Liviu Sebastian Jicman, președinte al Institutului Cultural Român și domnul Silviu Feodor, deputat, reprezentantul minorității rușilor lipoveni în Parlamentul României.

Prin mesajul său, domnul Dincer Geafer, subsecretar de stat în cadrul Departamentului pentru Relații Interetnice a subliniat importanța acordată minorităților naționale: „Ziua Minorităţilor Naţionale din România reprezintă un omagiu adus contribuției minorităților naționale la patrimoniului cultural și spiritual românesc.

Sărbătorirea acestei zile reflectă respectul acordat minorităților, acordat diversității etnice, religioase, culturale și lingvistice și este o dovadă a maturității societății românești, care a înțeles că buna conviețuire reprezintă baza unei democrații durabile. Minoritățile naționale și-au adus un aport semnificativ la moștenirea culturală comună și au contribuit la edificarea statului român modern.”

Tot cu această ocazie a fost vernisată expoziția de artă fotografică intitulată „Comunitate. Multiculturalitate. Dezvoltare”, prezentată de doamna Adriana Petraru, șef serviciu juridic din cadrul Departamentului pentru Relații Interetnice. Proiectul sprijină promovarea patrimoniului minorităților naționale și al artei fotografice contemporane, ca mijloace de exprimare a identității culturale. Intenția departamentului a fost să demonstreze că domeniul artei și sfera economică, discipline aparent opuse, pot constitui un numitor comun pentru economia locală și pot contribui, deopotrivă, la eliminarea prejudecăților, a xenofobiei și a barierelor culturale. În cadrul proiectului au fost realizate fotografii de către artiști fotografi care au agreat să promoveze minoritățile naționale macedoneană, albaneză, italiană și ruso-lipoveană prin arta fotografică, sporind în acest mod potențialul economic al comunităților locale participante. Fotografiile realizate în cadrul proiectului au fost grupate în albumul cu același titlu „Comunitate. Multiculturalitate. Dezvoltare” și au fost expuse în cadrul evenimentelor realizate la Festivalul Intercultural ProEtnica de la Sighișoara, jud. Mureș, în perioada 24-27 august 2023, cu participanți din mediul cultural și instituțional.

De asemenea, în cadrul evenimentului a avut loc o prezentare media a desenelor realizate în cadrul proiectului „Desenează-ți identitatea. Desenează-ți drepturile”, proiect coordonat de regretata noastră colegă, Oana Ionel. Acest demers face parte din seria acțiunilor derulate de DRI cu rolul de a spori nivelul de conștientizare cu privire la drepturile lingvistice ale cetățenilor aparținând minorităților naționale. Fundamentul unei societăți incluzive și participative în care drepturile omului, respectiv drepturile lingvistice să fie respectate, este constituit din nivelul de empatie și educație interculturală al noilor generații.

Programul artistic a fost deschis de proiectul coordonat de doamna Petra Antonia Binder, desfășurat de Asociația Culturală „Cu timp pentru cultură” din Brașov și finanțat de Ambasada Germaniei la București. Spectacolul „Lăsați colinda-n casă?” este un performance ce îmbină elemente de teatru, dans și muzică și a fost susținut de o trupă de 8 elevi cu vârste cuprinse între 10 și 17 ani, care aparțin comunității germane. Spectacolul a reprezentat scenic într-o manieră inedită poezii și cântece de-ale locului, maghiare, germane și românești, punând în valoare spiritul, multiculturalitatea și interetnicitatea regiunii.

În continuare, programul artistic a fost asigurat de ansamblurile artistice ale organizațiilor minorităților naționale: Ansamblul „Di nuovo insieme” – Asociatia Italienilor din Romania- RO.AS.IT, Ansamblul „Mala Pojana” din localitatea Poiana Micului, județul  Suceava  Uniunea Polonezilor din România, Ansamblul „Sedeanca” din Brănești – Uniunea Bulgară din Banat-  România, Ansamblul ”Sonte” – Asociația Macedonenilor din România, Ansamblul „Can-Renkler” – Uniunea Democrata a Tatarilor Turco-Musulmani din Romania, Ansamblul folcloric „Plavi Delija” din Sânpetru Mare – Uniunea Sârbilor din România, Ansamblul „Asteria” – Uniunea Elena din Romania și Ansamblul „Edelveis” – Uniunea Ucrainenilor din România.

Sursa fotografiilor: DRI

Sari la conținut