Tabăra internațională de artă plastică ”InterArt”, în plină desfășurare la Aiud

Artiști din România – aparținând minorităților naționale și majorității –  alături de cei din Albania, Bulgaria, Canada, Danemarca, Egipt, Franța, Georgia, Germania, Grecia, India, Italia, Haiti, Coreea de Sud, Republica Moldova, Slovenia, Spain, Suedia și Statele Unite ale Americii participă în aceste zile la cea de-a 25-a ediție a Taberei de creație de artă plastică ”Inter-Art”, la Aiud.

Proiectul ce se desfășoară între 10-26 august 2022 s-a realizat cu sprijinul financiar al Departamentului pentru Relații Interetnice, iar în cadrul evenimentului sunt prezenți 29 de artiști din toate colțurile lumii.

Pe lângă atelierele de creație, participanți mai au parte de diverse programe organizate în cadrul taberei. Organizatorii au oferit grupului internațional, aflat la Aiud pentru o perioadă de două săptămâni, oportunitatea de a participa la diferite vernisaje și expoziții în localitățile învecinate. La finalul proiectului, pe 25 august 2022, va avea loc o expoziție din lucrările realizate în timpul atelierelor de creație.

Mulțumim Fundației ”InterArt” din Aiud pentru fructuoasa colaborare și parteneriatul de nădejde în proiectele noastre de artă plastică!

Sursa fotografiilor: André Zsuzsa/Departamentul pentru Relații Interetnice

 

Sari la conținut