„Sunt minoritar, deci contez!” ajunge la Constanța

Departamentul pentru Relaţii Interetnice, va organiza în data de 24 noiembrie 2018, la Constanța, a doua etapă din 2018, a proiectului interetnic de educaţie civică intitulat „Sunt minoritar, deci contez!”.
Seminarul se adresează elevilor aparţinând minorităţilor naţionale care studiază în liceele cu predare în limba maternă sau în liceele în care se asigură studiul limbii materne din estul și sud-estul țării și ţine seama de recomandările Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa, referitoare la necesitatea intensificării eforturilor depuse de instituţiile statului român pentru informarea cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi necesitatea organizării unor programe de educaţie civică pe scară largă.
Scopul acestui program educaţional este de a încuraja şi de a spori participarea activă a tinerilor cetăţeni aparţinând minorităţilor naţionale la viaţa democratică a statului român, având în vedere că persoanele aparținând minorităților au dreptul de luare a deciziilor, la nivel național, la nivel local și în probleme cu relevanță pentru minoritatea căreia îi aparțin sau pentru regiunile în care trăiesc.
Organizat pentru a treia oară, acest program urmăreşte următoarele obiective:
- Conștientizarea importanței pe care implicarea fiecăruia – independent și voluntar – o are în alegerea reprezentanților.
- Sporirea încrederii în procesele democratice și conștientizarea rolului fiecăruia în cadrul acestora.
- Conștietizarea de către tinerii minoritari a implicării sociale prin participarea la viața publică, la luarea deciziilor la nivel național și local.
- Identificarea unor soluții pentru o implicare eficientă și de durată a tinerilor minoritari în procesele de luare a deciziilor.
Pe această cale un grup de elevi între 16 și 18 ani va avea ocazia să participe la un seminar de educație civică unde lectorii invitați vor explica importanța participării efective a fiecăruia la viața publică.
Sunt așteptați în jur de 40 de elevi din rândul comunităților etnice regionale, care vor avea ocazia să facă cunoștință cu lideri ai comunităților entice, formatori de opinie și cercetători, invitați din mediul academic, reprezentanți ONG-uri în domeniul drepturilor omului, minorități naționale și reprezentanți ai Departamentului pentru Relații Interetnice.





